Loading...
Bilim Teknik ==>
   >>>>>>>Teori ve Yasalar
   >>>>>>>20.YY da Bilim Teknik


 Forum

1932-1939

1932

James Chadwick atomun içinde elektrik yükü olmayan bir parçacık olduğunu keşfetti. Bu parçacığa nötron adını verdi.

1931

Karl Jansky, Güneş sisteminin dışından gelen radyo dalgaları keşfetti. 1928 yılında New Jersey´de bulunan Beli Laboratuvarı arı nda çalışmaya başlayan Jansky, burada telefon haberleşmesini etkileyen çeşitli parazitlerin kaynağını araştırmakla görevlendirildi. Yönlendirilebilir doğrusal bir anten kurarak biri dışındaki tüm girişim kaynaklarını belirledi. Aylar süren çalışmalardan SOnra 1931´ de, bir türlü saptanamayan bu girişim kaynağının yıldızlar olduğunu buldu. Birkaç ay sonra da bu kaynağın Yay takımyıldızı doğrultusunda olduğunu keşfetti.

1933

A. N. Kolmogorov, olasılıklar hesabının aksiyomatik kuramının temellerini attı. Bu, günümüzde de kullanılan olasılık kuramının başlangıcıdır.

1934

Frederick ve Irene Joliot CurieFrederick  ve Irene Joliot-Curie, çeşitli elementleri polonyum atomundan salınan alfa parçacıkları (artı yüklü helyum çekirdekleri) bombardımanına tutarak ilk yapay radyoaktifliği elde ettiler.

1932

ABD´li bir fizikçi olan Edwin Herbert Land, fotoğafların banyo ve baskı işlerinin tek aşamada yapılmasını sağlayan bir yöntem geliştirdi.

Işığın kutuplanmasıyla ilgilenen Land, mikroskopaltı boyutlardaki iyodokinin
sülfat kristallerini belirli bir doğrultuda yönelmiş halde dizmeyi ve bu dizileri ince plastik bir katman üzerine aktarmayı başardı. Bu çalışmaları sonucunda geliştirdiği ve Polaroid 3 kağıdı olarak adlandırdığı kutuplayıcı kısa sürede  yaygın kullanım alanı buldu.

1935

ABD´li deprembilimciler Charles Richter ve Beno Gutenberg, deprem ve öteki sismik olayların büyüklüklerini belirlemek için bir ölçek hazırladı.


1934

ABD´li kimyacı Wallace Carothers naylonu buldu. 1938´de ticari üretimine geçilen naylon, bileşim yoluyla hazırlanan ilk sentetik polimer lifi olmuş ve yapay elyaf sanayisinin doğuşunu hazırlamıştır.

1935

Radarın bulunuşu. ingiliz bilim adamı Robert Alexander Watson-Watt, uçaklara radyo dalgaları gönderip, yansıyan dalgayı alarak ve dalgaların gidiş dönüş süresini ölçerek uçağın varlığını ve uzaklığını 110 km mesafeden belirleyebilen bir sistem geliştirdi. Bu, o güne değin yapılmış ilk pratik radar sistemiydi.

1935

Japon fizikçi Hideki Yukawa, atom çekirdeğindeki parçacıkları bir arada
tutan kuvvetin taşıyıcısı olarak mezon adlı parçacığın varlığını öngördü
ve bu parçacığın niteliklerini kuramsalolarak belirledi.

1938

Fisyonun bulunuşu. atto Hahn, Strassman´la birlikte uranyumun ürünlerinden  birinin, daha hafif olan radyoaktif baryum elementi olduğunu buldular ve bunun, uranyum atomunun daha hafif iki atoma bölündüğünü kanıtladığını anladılar.

1939

igor Sikorsky, 1939 yılının başında yapımına igor sikorsky başladığı  VS-300 adlı helikopterin yapımını eylül ayında bitirdi ve ilk  başarılı helikopter uçuşunu gerçekleştirdi..

1939

DOT (diklorodifeniltrikloroetan) ilk  kez böcek ilacı olarak kullanıldı. ilk kez 1874 yılında üretilen Dornin böcek öldürücü etkisi ilk kez isviçreli kimyacı Paul Hermann Müller arafından keşfedilmiştir. Bu ilacın kullanımı ileriki yıllarda çevreye e insanlara da zarar verdiği gerekçesiyle yasakl anacaktı r.Etiketler : bilim , teknoloji, buluş, icat, teknik
Yazan : mania  |
25 Nis 2005 Pts   
|  6.280 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...